Wszystkie kopce Krakowa
W Krakowie jako jedynym mieście w Europie tradycja sypania kopców przetrwała aż do XX w. Obecnie na terenie Krakowa znajdują się cztery kopce.
Zacznijmy od najstarszego i owianego legendami Kopca Krakusa. Kopiec znajduje się w dzielnicy Podgórze. Ma on 16 metrów wysokości i został najprawdopodobniej usypany w VII wieku – jak wydaje się wskazywać biżuteria znaleziona w jego wnętrzu w 1930 roku, podczas wykopalisk archeologicznych. Kopiec jest uważany za grób legendarnego założyciela miasta, Krakusa. Podczas badań przeprowadzonych w latach trzydziestych nie znaleziono w nim żadnego szkieletu.
Kopiec Wandy, córki Krakusa, wznosi się w Nowej Hucie obok Huty im. T. Sendzimira. Został on usypany w VII w., ma 14 m wysokości, a na szczycie znajdował się kiedyś kamienny orzeł zaprojektowany przez Jana Matejkę (orzeł prawdopodobnie został skradziony). Podobnie jak przy Kopcu Krakusa tak i tutaj nie znaleziono śladów, które by wskazywały, że jest to faktycznie mogiła księżniczki Wandy.
Najbardziej znanym kopcem jest usypany w latach 1820-23 kopiec Kościuszki. Kopiec ma 34 m wysokości i został wzniesiony na wzgórzu św. Bronisławy. Znajduje się w nim ziemia z pól bitewnych: Racławic, Maciejowic, Dubienki oraz z pobojowisk amerykańskich. W 1862 roku na szczycie osadzono granitowy głaz tatrzański z napisem “Kościuszce”. W 1856 roku Austriacy otoczyli kopiec fortyfikacjami.
Najmłodszy kopiec w Krakowie, Kopiec Józefa Piłsudskiego położony jest w Lesie Wolskim. Jego budowa rozpoczęła się w 1934 roku, podczas gdy Marszałek wciąż żył, a zakończyła się w 1939 roku. W 1981 roku Kopiec Piłsudskiego został wpisany na listę zabytków dziedzictwa Krakowa.
Kiedyś był w Krakowie, w dzielnicy Łobzów jeszcze piąty kopiec. Przyjmuje się, że był to grób Esterki, żydowskiej ukochanej króla Kazimierza Wielkiego. Ci, którzy pamiętali kopiec mówili, że był on niski. Dziś nie zachował się po nim żaden ślad. Wydaje się, że po prostu został zrównany i zlikwidowany w celu przygotowania terenu pod boisko klubu sportowego WKS Wawel.