Kliknij w poszczególny dzień, aby rozwinąć
TRADYCJA
Naszą kulinarną podróż w Krakowie rozpoczniemy od serca Starego Miasta. Rynek Główny już w średniowieczu był wielkim targowiskiem Europy. Obecnie targi spożywcze nadal są popularne, zwłaszcza wśród konsumentów, ceniących jakość produktów spożywczych. Odwiedzimy najstarszy z nich, działający nieprzerwanie od ponad 600 lat – Stary Kleparz, położony kilkaset metrów od Rynku Głównego. Tu skosztujemy serów, wędlin i sezonowych owoców.
Następie przejdziemy Drogą Królewską na Wawel, gdzie przed wiekami mieszkała królowa Bona, dzięki której na polskie stoły trafiło wiele nieznanych wcześniej warzyw.
Po drodze zatrzymamy się na lunch w słynnej restauracji Wierzynek. Źródła historyczne podają, że tu w 1364 roku przez 21 dni biesiadowali europejscy monarchowie i książęta. Wnętrza restauracji i atmosfera miejsca są doskonałym pretekstem, aby wstąpić choćby na kawę. W menu zagoszczą barszcz oraz dziczyzna.
Wieczorem tradycyjny Polski obiad – żurek oraz schabowy z ziemniakami i kapustą, a na deser makowiec i szarlotka. Do tego degustacja znanych w świecie polskich alkoholi – wódek smakowych i nalewek. Kolację umili występ zespołu folklorystycznego.
PODRÓŻ W CZASIE
Wsiądziemy do wehikułu czasu i cofniemy się do lat komunizmu w Polsce. Zapraszamy do Nowej Huty – socjalistycznej dzielnicy zbudowanej od podstaw w latach 50. ubiegłego stulecia. By się tam dostać wsiądziemy w kultowe pojazdy tamtego okresu – Fiaty, Syreny, Trabanty, Polonezy i Ogórki.
W Nowej Hucie zobaczymy perełki architektury socrealizmu i złożymy wizytę w barze mlecznym przy placu centralnym, który funkcjonuje niezmiennie od lat. Ta wizyta to możliwość spróbowania szlagierów tego typu miejsc – m.in. śledzia w śmietanie, barszczu i placków ziemniaczanych.
Następnie przejedziemy na Kazimierz, ale pozostaniemy w klimacie tamtych lat za sprawą wizyty w jednym z popularnych wśród młodych krakowian barze, serwującym hit imprez tamtych czasów – tajemniczo brzmiącą lornetę z meduzą.
Po powrocie do czasów współczesnych będziemy kontynuować naszą podróż ulicami Kazimierza – niegdyś osobnego miasta, a dziś dzielnicy Krakowa. W tym miejscu na każdym rogu czuć obecność społeczności żydowskiej, która przed II Wojną Światową stanowiła czwartą część mieszkańców Krakowa. W sercu Kazimierz, na ulicy Szerokiej zjemy typowo żydowski obiad (czulent, karpia oraz sernik) przy akompaniamencie muzyki klezmerskiej.
Wieczorem zapraszamy do odkrycia nocnego Krakowa, śladami modnych food trucków, lokalnych i niszowych piw oraz krakowskiego street artu. Mobilne bary przywędrowały do nas z USA, można w nich spróbować amerykańskich hamburgerów, belgijskich frytek, czy angielskiej fish and chips, ale nie tylko. Polski akcent to tradycyjna maczanka po krakowsku. Nie można też zapomnieć o prekursorze idei – kiełbaskach z Niebieskiej Nyski, sprzedawanych co noc już od ponad 20 lat.
PIE-RO-GEE
Przedpołudnie poświęcimy pierogom – chyba najbardziej rozpoznawalnej polskiej tradycji kulinarnej, kochanej przez dzieci, dorosłych i turystów. Pierogi doczekały się wielu wariacji na temat farszu, a nawet swojego święta. Odwiedzimy jedną z pierogarni, a następnie sami spróbujemy swoich sił w ich lepieniu.
Program zakończymy świeżo paloną kawą i sernikiem, podanymi w kawiarni z widokiem na Wawel i zakole Wisły.
MADE IN KRAKOW is owner of 2 brands - Pavo Travel and Żywe Muzeum Obwarzanka (Interactive Museum of Obwarzanek). Registered in Register of Tourism Organisers and Agents, conducted by Marshal of Lesser Poland Voivodeship, with the Insurance Guarantee by Europa S.A.
We are a proud member of