Nikt nie jest samotną wyspą
Biznes Społecznie Odpowiedzialny (z ang. Corporate Social Responsibility) to koncepcja, zapoczątkowana w 1930 roku, która zyskuje na popularności od lat 70. ubiegłego wieku. Filozofia ta oznacza prowadzenie działalności gospodarczej w przejrzysty sposób, z uwzględnieniem zasad etycznych i w poczuciu odpowiedzialności za klientów, pracowników, oraz społeczeństwo i środowisko naturalne. CSR zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców i innych podmiotów gospodarczych także w Polsce. Wzrost popularności CSR przejawia się w szeregu inicjatyw w zakresie organizacji akcji charytatywnych, ochronie środowiska, badaniach wpływu na środowisko usług lub wytwarzanych towarów i rzetelnej informacji na temat produktu. Firma, która działa w sposób odpowiedzialny, robi znacznie więcej dla pracowników, społeczności lokalnych i środowiska nie tylko zgodne to co wymaga prawo. Firmy mogą zyskać dzięki takim działaniom poprawę wizerunku, zwiększenie przewagi konkurencyjnej, lojalność pracowników i klientów, przyjazne nastawienie społeczeństwa oraz większą zdolność przyciągnięcia kapitału, partnerów, klientów, itp. Coraz więcej polskich firm, w ślad za krajami Europy Zachodniej, deklaruje działania zgodne z zasadami CSR i używa CSR jako jednego z najważniejszych elementów strategii PR. Początkowo był to popularny trend w międzynarodowych korporacjach, dziś także w małych i średnich firmach.
Uważamy, że każda firma powinna zrobić coś dla innych, bez względu na jej rozmiar czy poziom dochodów. Dlatego też Pavo Travel co roku angażuje się w pomoc finansową i materialną dla ubogich rodzin (finansując wakacje dla dzieci z rodzinnego domu dziecka i organizując Szlachetną Paczkę). Już drugi rok z rzędu jesteśmy zaangażowani w działalność Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z zespołem Downa “Tęcza” w Krakowie.
Tęcza działa na terenie województwa małopolskiego, zrzeszając rodziców dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zespołem Downa. Aktualnie liczba ich podopiecznych wynosi 40 osób. Osoby w każdym wieku mogą skorzystać z dodatkowych, bezpłatnych zajęć edukacyjno-terapeutycznych: muzykoterapii, zajęć teatralnych, tanecznych, plastycznych, piłki nożnej, basenu, gimnastyki. Rodzicom proponują spotkania nieformalnych grup wsparcia, konferencje szkoleniowe, poradnictwo prawne i psychologiczne. Starają się docierać do szpitali, gdzie rodzą się dzieci z zespołem Downa, aby dzielić się własnym doświadczeniem ze “świeżo upieczonymi” rodzicami. Organizują także szereg imprez, których celem jest promowanie tolerancji i integracji osób z niepełnosprawnością intelektualną w lokalnej społeczności. Ich wysiłki zostały wyróżnione przez Marszałka Województwa Małopolskiego w konkursie dla najlepszych organizacji pozarządowych działających w obszarze polityki społecznej, zdrowia i pomagających osobom niepełnosprawnym.
W zeszłym roku, z okazji 25 rocznicy czerwcowych wyborów wspólnie zorganizowaliśmy stylizowaną sesję zdjęciową z udziałem podopiecznych Stowarzyszenia. Efektem sesji była wystawa w jednej z galerii sztuki w Krakowie oraz opracowanie i wydanie materiałów edukacyjnych skierowanych do nauczycieli specjalnych. Kilka zdjęć zostało zlicytowanych, co dało dodatkowe pieniądze dla Stowarzyszenia. Ponadto podczas Tygodnia Osób Niepełnosprawnych “Kocham Kraków” pomogliśmy zorganizować Buddy Run, który miał na celu promocję tolerancji dla osób niepełnosprawnych.
Ostatnio Tęcza zainteresowała się osobami z zespołem Downa żyjącymi za naszą wschodnią granicą. Nie tak daleko od nas, sytuacja polityczna wpływa na jakość ich życia dokładnie tak samo, jak działo się to kilka dekad temu u nas. Dlatego w tym roku jesteśmy głęboko zaangażowani w ich nowy projekt “Razem możemy więcej!”. W lipcu grupa rodzin z dziećmi z zespołem Downa z Polski i Ukrainy spotka się w małej miejscowości Zwierzyń w Bieszczadach. Specjaliści, którzy pracują na co dzień z Tęczą (logopedzi, fizjoterapeuci, specjalnych potrzebach nauczycieli, psychologów) będą uczyć specjalistów i wolontariuszy z Ukrainy skutecznych metod pracy z dziećmi z zespołem Downa. Podczas 2-tygodniowego pobytu każde dziecko będzie miało możliwość skorzystania z codziennych zajęć terapeutycznych i edukacyjnych, a rodzice wezmą udział w serii spotkań. Zainteresowanie strony ukraińskiej przerosło jest ogromne. Projekt jest częściowo finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Przemiany w Regionie – RITA 2015. Całość budżetu wynosi 60 tys zł, z czego 40 tys to dotacja.
Część środków już udało się zebrać, ale nadal sporo brakuje. Dlatego też zachęcamy wszystkich do przekazania Stowarzyszeniu Tęcza 1% podatku za 2014 rok. Jako członek Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej zapraszamy innych członków do wsparcia projektu. Podczas czerwcowego spotkania będzie zorganizowana zbiórka pieniędzy na ten cel. Można też zostać sponsorem bezpośrednio kontaktując się ze Stowarzyszeniem.
Zapraszamy na ich stronę http://www.stowarzyszenietecza.org/ Razem możemy walczyć o lepsze dziś i lepsze jutro podopiecznych Tęczy oraz dzieci z Ukrainy!